השרשות | פלנט איט

המדריך לייחורים, השרשות ומה שביניהם

“ואוו אני חייבת ייחור כזה”

“כן אני כבר חודש מחזיק אצבעות שישריש”

“מחליפה ייחור של פוטוס בעד ייחור של מונסטרה מינימה”

 

אם הציטוטים האלו נשמעים לכם מוכרים, ושמתם לב שכמות הפעמים שאנשים אומרים את המילים הלא קשורות האלו גדלה משמעותית בזמן האחרון, אתם ממש ממש לא לבד. וכמו תמיד – אנחנו פה לעשות סדר.

 

אז נכון, אין ספק שהכי קל לקנות צמחים אצלנו ולקבל אותם יפים יפים עד פתח הדלת. אבל האמת היא שיש סיפוק גדול בלהצליח לייחר, להשריש או בקיצור, וזו המשמעות של כל עולם המושגים הזה, להרבות בעצמנו את צמחי הבית שלנו או של חברנו – בעצם “לייצר” צמחים נוספים מצמחים קיימים.

זה אולי נשמע מורכב אבל אם תרשו לנו לצטט מ”בלי סודות”, זה לא קשה בכלל, זה דווקא קל.

 

אז לפני שנצלול לטכניקות עצמן, בואו נעבור על מונחים:
 

"ייחור" - חתיכת צמח צעירה (בד"כ מהקצה העליון של הצמח) / עלה / פיצול שורשים או צאצא חדש מבסיס הצמח שאותו אנו חותכים כדי ל"ייצר" צמח חדש.

 

"השרשה" - תהליך הצמחת השורשים החדשים בייחור שחתכנו.

 

"שתילה מחדש" - תהליך ההעתקה של הצמח לבית גדול וחדש.

 
קיסוס | פלנט איט

נתחיל בכמה רעיונות בסיס:

ניסיונות להרבות צמחי בית דורשים מאיתנו תשומת לב רבה יותר מאשר אלה שקניתם ב'פלנט איט' לא מזמן. הזנחה של התהליך יכולה להכשיל את ניסיון ריבוי הצמח. באיזו דרך שלא תבחרו (בין אם השרשה במים או באדמה) - תמיד השתמשו במים טריים ומצע גידול נקי וחדש, ודאגו לכך שכל הציוד שבו אתם משתמשים (סכין, מזמרה, כלי קיבול) נקיים מלכלוך. בנוסף, כדאי לדעת מראש שלא כל הניסיונות מצליחים, ולא תמיד מדובר במשהו שעשינו או לא עשינו - ככה זה בטבע.

אז איך עושים את זה ומה צריך?

במים או באדמה - באופן עקרוני, צמחים זקוקים לשורשים כדי לחיות. לכן, כשאנו חותכים חתיכה מצמח, חשוב שנדאג לה ליצירת השורשים במהירות האפשרית. שתי אפשרויות עומדות בפנינו לגבי היכן למקם את חתיכת הצמח (ה"ייחור") כדי שזו תפתח מערכת שורשים - אדמה לחה או מים. אם נבחר באדמה, זו תקצר לנו את תהליכי ההעתקה בעתיד, אך תדרוש מאיתנו התייחסות רבה לוודא שהייחור לא נרקב או שאינו מקבל מספיק מים. בחירה בהנחת הייחור במים מאפשרת לנו לעקוב אחר אופן התפתחות השורשים ולאחר שהתפתחו דיים תדרוש מאיתנו להעתיק את הצמח לעציץ עם אדמה.

השרשות | פלנט איט

ציוד לריבוי:

צמח אם

מספריים מהמטבח

צנצנת עם מים טריים או עציץ עם מצע גידול

 
 
 
 

כעת הכניסו את הייחור לצנצנת עם מים או שתלו ישירות לעציץ ובו מצע גידול לח מאוד, בהתאם להסבר שבסעיף הקודם.

אם בחרתם להשריש באדמה, הציבו את העציץ במקום מואר מאוד אך ללא שמש ישירה ועקבו אחר התפתחות השורשים (לאחר כשלושה שבועות נסו למשוך בעדינות ובמידה ויש התנגדות – הצלחתם!)

אם בחרתם להשריש במים, המתינו בסבלנות (כשבועיים – שלושה) עד להתפתחות מערכת שורשים בריאה (ביום שאתם חושבים שהשורשים מספיקים לשתילה – חכו עוד כמה ימים :)) לאחר שהצמח הצמיח שורשים יפים ובריאים, שתלו אותו בעציץ עם מצע גידול רענן וחדש.

צמחים לדוגמה שניתן להרבות כך: פוטוס, בת שבע, פפרומיה, סקנדנס, פיקוס כינורי/גומי, מונסטרה.

טכניקות נבחרות:

1. ייחור גבעול מקצה הצמח - כל מה שצריך לעשות כדי להתהדר בתואר "המייחר של השכונה" הוא לקטום בעזרת סכין או מספריים (נקיים!) את קצה הגבעול (החלק הצעיר ביותר של הצמח) של צמח האם כך שהחתיכה תהיה באורך של כ10 ס"מ. לאחר מכן יש להסיר את העלים התחתונים ואת הפרחים (במידה ויש).

 

חיתוך של מקצוענים נעשה בין שתי נקודות של צמיחת עלים, ואם לצמח האם יש שורשי אוויר, יש לוודא שהייחור יכלול גם אותם (אותם שורשי אוויר יהפכו לשורשים!)

וגם אז השתמשו בחצי מהמכמות המוומלצת על הבקבוק.

טכניקות השרשה | פלנט איט
ריבוי צמחים מעלים | פלנט איט

2. ריבוי מעלים (מתאים לצמחים בעלי עלים בשרניים) - משכו בעדינות או חתכו עלה מבסיסו (קרוב לגבעול).

הניחו לקצה העלה להתייבש מעט (כ- 5 שעות עד יממה), ותקעו את העלים באדמה לחה מאוד, כאשר כיוון הגדילה כלפי מעלה. שמרו על לחות מצע הגידול כל העת.

צמחים לדוגמה שניתן להרבות כך: סנסיווריה, זיגוקקטוס, זמיה קוקוס, פפרומיה וסקולנטים למינהם.

3. פיצול (בעיקר כשהעציץ קטן מדי לצמח)

הוציאו בעדינות את הצמח מהעציץ ופזרו את האדמה שסביב בית השורשים שלו. הפרידו בעדינות גבעולים מרכזיים ושתלו מחדש בעציצים חדשים. זכרו לשמור היטב על בית השורשים של כל גבעול/קבוצת גבעולים.

צמחים לדוגמה שניתן להרבות כך: אגלונמה, קלתאה, פפרומיה.

4. צאצא צעיר מבסיס הצמח

 בעדינות ובעזרת הידיים - משכו את הצאצא שנוצר בבסיס צמח האם ונתקו אותו עם כמה שיותר שורשים משלו. לאחר מכן העתיקו אותו לעציץ משלו והמשיכו להשקות בנדיבות (לא יותר מדי שלא יירקב).

צמחים לדוגמה שניתן להרבות כך: סנסיווריה, גוזמניה, דיפנבכיה.

שתילה מחדש | פלנט איט

אז כמו שאפשר להבין, באמת שמדובר במלאכה פשוטה יחסית, שכל אחד יכול להתנסות בה! מדובר בפעילות כיפית, מתגמלת ומלמדת שלדעתנו באמת מרחיבה את הלב.

פלוס, עכשיו לא צריך לחייך במבוכה כשאומרים לידכם את כל המילים המסובכות האלו, ואתם אפילו יכולים לזרוק איזו עצה או שתיים.

שיהיה מלא בהצלחה ואנחנו כאן לכל שאלה נוספת, צוות פלנט איט.

 
 

 

 

 
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *