• קרן אן גיימן

3 טיפים ירוקים לעבודה מהבית / קרן אן גיימן


שעות עבודה ארוכות אינן זרות לנו הישראלים. אנחנו עובדים כל כך מסורים, עד שלעתים המשימה של שילוב בין הקריירה לבריאות שלנו נראית כמעט בלתי אפשרית. ובימי הקורונה (לצד רשימת השינויים הארוכה), השילוב הזה נראה מסובך עוד יותר.


למרות שנדמה שהפתרון ההגיוני היחיד לכך שנספיק הכל הוא להוסיף עוד שעות ליממה, האמת שיכול להיות שדווקא הגברת היעיליות והמיקוד שלנו בשעות העבודה הקיימות, היא מה שצריך. ברגע שנעבוד באופן יעיל וממוקד יותר, כך נספיק יותר, וזאת מבלי להתפשר על שעות השינה, הפנאי והמשפחה.


יש מגוון טכניקות שניתן לאמץ כדי להפוך את העבודה שלנו ליעילה יותר:

1. הקפידו על תזונה מאוזנת

מי היה מאמין? אבל כן, יש קשר הדוק בין מה שאתם אוכלים לאופן בו אתם מתפקדים בשעות העבודה. תזונה נכונה לא רק תעניק לכם את האנרגיה הפיזית הדרושה לעבודה במשך יום שלם, היא תעניק לכם את האנרגיה לשמור על ריכוז גבוה לאורך זמן. יכולת ריכוז, כמו גם זיכרון, קליטת שפה ועוד הם חלק מסט היכולות הקוגניטיביות המתרחשות במוח שלנו. המוח האנושי מורכב מתאים ששמם נוירונים. תהליכי העיבוד והולכת המידע במוח מבוססים על הקישוריות בין הנוירונים האלו. כל תא עצב יכול ליצור "קשרים" עם עשרות עד אלפי תאי עצב אחרים, וכך נוצרים אותם תהליכים קוגניטיביים. אחד הגורמים שמסכנים את המנגנון הזה הוא תהליך החמצון. אותו תהליך קורה באופן טבעי בגופנו, ויש לנו מנגנון פנימי המגן בפניו - מערך נוגדי חמצון. הבעיה היא שישנם גורמים סביבתיים נוספים המגבירים את קצב תהליכי החמצון בגופנו (עישון, זיהום אוויר, קרינת השמש ועוד) וכך מופר האיזון הטבעי. מסיבה זו עלינו להכניס לגוף נוגדי חמצון ממקור נוסף - האוכל שלנו. מספר מאכלים נמצאו קשורים יותר מאחרים למניעת תהליכי חמצון ושימור יכולות קוגניטיביות.

במילים אחרות - הנה כמה מאכלים שכדאי לכם להכניס לתפריט היומי כדי לשמר ולשפר את יכולת הריכוז והזיכרון:

  • פירות יער - תותי יער, פטל אדום ושחור, אוכמניות

  • אורגנו - עלי אורגנו טריים בתה או בתבשיל

  • ענבים - מכל הצבעים

  • פירות הדר- תפוז, אשכולית או אפילו כוס מים עם לימון

  • תה ירוק

2. הכנסת צמחייה לעמדת העבודה הביתית שלכם תעזור לתפוקה

הקשר בין צמחים במרחב העבודה ויעילות הוא נושא שנחקר לא מעט. ההנחה היא שחדר עבודה אפור עלול להיות סביבה לא בריאה בשבילנו, ולמען האמת יש בזה היגיון רב. הפיכת סביבת העבודה לידידותית יותר מבחינה ויזואלית עשוי לגרום לנו להרגיש טוב יותר ובכך - לעבוד טוב יותר. ואכן, חוקרים רבים קושרים בין הצבת צמחייה בעמדת העבודה לבין עלייה בתפוקה. בדו"ח המרחב האנושי נבחנו כ 7,000 עובדי משרד ב 16 מדינות שונות בעולם. הדו"ח מגלה שעובדים במשרדים בהם נמצאו